Cena srebra

Share

Srebro i cena srebra sve više zaokupljuju našu pažnju usled svetske ekonomske krize, kao i špakulacija na temu prevazilaženja poteškoća kao posledica krize. To je najvećim delom zbog činjenice da srebro pripada grupi ne tako skupih plemenitih metala, a samim tim se više traži u kriznim vremenima. Shodno tome, sve više pažnje se usmerava i ka tržišnim aspektima srebra kao plemenitog metala. Inače, cena srebra igra veoma važnu ulogu na finansijskom tržištu jer je evidentna ogromna primena srebra u industriji, pravljenju nakita, kovanog novca, fotografije i sl.

cena srebraSrebro se dobija kao nusproizvod prilikom proizvodnje olova i bakra. Poznato je od davnih vremena i smatra se da datira od oko 3.000 pre Hrista. Ime je dobilo po latinskoj reči agretum što znači beo ili sjajan pa je otuda simbol srebra kao hemijskog elementa Ag. Inače, srebro se opisuje kao beli metal visokog sjaja koji je rastegljiv i kovak. Poznato je da je srebro najbolji  provodnik toplote i električne struje među svim metalima. Srebro je topljiv metal samo u oksidirajućim kiselinama, na vazduhu ne oksidira samo vremenom može potamneti usled reakcije tragova sumporvodonika iz vazduha u vidu nastajanja crnog sulfida. Srebro se u prirodi može naći u elementarnom obliku ili u obliku agrenita. U velikoj meri se koristi za posrebrivanje predmeta od manje plemenitih metala u izradi ogledala i fotografskih filmova. U izradi nakita  srebro se koristi i u legurama sa zlatom i bakrom. Inače, na tržištu se najviše srebra nudi iz rudarske proizvodnje, u procentima od oko 76 posto. Srebro se najviše koristi kao metal u industriji sa oko 50 posto od njegove ukupne upotrebe, dok se za izradu nakita koristi oko 18 posto, a za izradu fotografija oko 12 posto.

Kada je cena srebra u pitanju važno je znati koji su najveći proizvođači srebra u svetu, prema čemu se posmatra i svetska ponuda i potražnja srebra na tržištu. Največi proizvođač sreba u svetu je svakako Peru, zatim slede Meksiko, Kina, Australija, Čile, Poljska, Rusija, Amerika i Kanada. Prouzvodnja srebra u Peruu se kreće na godišnjem nivou preko 100 milion unci. Možda je zgodno ovde pomenuti da istražene rezerve našeg rudarsko topioničarkog basena Bor iznose preko 2.500.000 kilograma srebra. Inače, cena srebra prema berzanskim analizama u proteklih dvadesetak godina beleži veći skok. U tom periodu je zabeležena najniža cena srebra 2001. godine i iznosila je 140 USD po kilogramu, da bi 2008. godine cena srebra bila 480 USD po kilogramu sa tendencijom daljeg rasta. Današnje stanje na svetskim berzama pokazuje takođe izuzetno visoke cene plemenitih metala, a Svetska banka prognozira da će 2020. godine cena srebra biti oko 300 USD po kilogramu ovog plemenitog metala. U svakom slučaju, berzanske analize i prognoze vodećih finansijskih institucija u svetu pokazuju veliko interesovanje investitora za ulaganje u plemenite metale, a prema mnogima zlato i srebro se često nazivaju i „sigurnim valutama“ u terminologiji koja opisuje aktuelna krizna dešavanja.

Glavni svetski trgovinski centri za trgovinu plemenitim metalima su London, Njujork i Cirih. Zlatom i srebrom se trguje vanberzanski (OTC- over the counter), a likvidnost na tržištu plemenitih metala u najčešćem slučaju velika kada se preklapa vreme trgovanja u Evropi i Njujorku. Cena srebra i cena zlata mogu imati manje izraženu likvidnost po zatvaranju tržišta u Njujorku kao jednom od najznačajnijih u svetu. Investitori ulažu u zlato i srebro iz više razloga, a jedan od najvažnijih je upravo likvidnost ovih tržišta, gde koristeći indikatore fundamentalne i tehničke analize utvrđuju elemente za donešenje svojih odluka. Cena srebra je izražena u vidu valutnog para sa oznakom XAG/USD što praktično predstavlja odnos u kretanju cene srebra u odnosu na dolar kao major tj. glavnu valutu.  Špekulisanje sa kretanjem cena srebra se odvija posredstvom Forex platforme koju obezbeđuju brokeri, a jedan od najpopularnijih u našoj zemlji je KapitalRS. Dobar razlog za investiranje u srebro mnogi nalaze u činjenici da plemeniti metali mogu koristiti i kao sredstvo za upravljanje rizicima i zaštita od tržišne nestabilnosti, tako da srebro u vreme krize dobija na popularnosti, posebno zahvaljujući pristupačnosti koju ima cena srebra.

Trgovina srebrom preko interneta je samo mali deo, dok je zarada preko interneta mnogo opštiji i sveobuhvatniji pojam. Pogledajte!

Share